Pokój dziecięcy, dobór kolorów

Dom Dzieci

Pokój dziecięcy– pora oswoić naszą nową przestrzeń!

Wielu rodziców staje przed wielkim wyzwaniem jak urządzić pokój dziecięcy, jakich użyć kolorów, jak pomalować ściany. Odpowiedzi na te pytania nie są proste. Warto pamiętać jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie w nowym miejscu będą miały dobrze podjęte decyzje. Miejsca, które zamieszkujemy powinny być radosne, zapewniać bezpieczeństwo, dawać wytchnienie, spokój i ciepło wszystkim domownikom. Kolor jest w stanie zmienić radykalnie każdą przestrzeń, możliwości jakie stwarzają nam nowoczesne farby dają całą masę nowych rozwiązań, paleta barw jest tak rozbudowana, że często mamy duży kłopot zanim podejmiemy decyzję.

Zanim przejdziemy do wybierania koloru sprawdźmy skład i jakość farb.

Ważne, żeby wybierać farby z jak najniższą ilością Lotnych Związków Organicznych. Są to naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne, które przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych i lotniczych, środków do polerowania drewna, detergentów, zmiękczaczy tkanin, a także z farb i lakierów.

Lotne związki reagując ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu i zwiększają zanieczyszczenie powietrza, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Zgodnie z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, we wszystkich farbach i lakierach produkowanych od 1 stycznia 2010 roku musi zostać obniżona zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO). W farbach i lakierach stanowią one niecałe 3% ilości LZO emitowanej w całej Europie.

Wszystkie farby, w  których  Producent deklaruje, że sprzedaje  produkty dostosowywane do minimalnej ilości LZO , są specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska. Takie farby są co raz bardziej popularne na naszym rynku, trzeba tylko uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach. Zazwyczaj najbezpieczniejsze farby to te, które są rozpuszczalne w wodzie. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana farba ma odpowiednie certyfikaty, czy nie będzie działać alergizująco na domowników. Wczytujmy się więc w skład farb i dokładnie sprawdzajmy certyfikaty.

Kolor ma potężną siłę, od zarania dziejów ludzie zwracali uwagę na jego moc i otaczali się kolorami ale to dopiero w latach 50-tych XX wieku zaczęto produkować znacznie więcej barwników i farb. Dzisiaj możemy stworzyć ponad 16 milionów tonacji barwnych. Istnieje wiele  typów farb, począwszy od podstawowych farb emulsyjnych, przez metaliczne wykończenia powierzchni, naturalne farby ekologiczne a nawet farby magnetyczne.

 

Przed dokonaniem wyboru warto również zadać sobie kilka pytań:

  • Jaka jest funkcja pomieszczenia?
  • Kto z niego korzysta najczęściej?
  • O jakiej porze dnia jest najczęściej użytkowane?
  • Czy jest to pomieszczenie mocno doświetlone w trakcie dnia?
  • Jaki nastrój chcielibyśmy wyczarować w tym pomieszczeniu?

Jednym z najważniejszych zadań jest wykreowanie odpowiedniego nastroju otoczenia, gdzie będziemy czuli się zrelaksowani, szczęśliwi i gdzie będziemy czerpali pozytywną energię . Nasz dom może stać się naszym prywatnym rajem a przecież pokój dziecka jest bardzo ważnym i spójnym elementem całego mieszkania.

Zastanawiając się nad wyborem koloru do pokoju dziecięcego, trzeba pamiętać, jak ogromny wpływ ma on na emocje i samopoczucie naszego dziecka.

Należy wziąć pod uwagę, czy pokój będzie służył tylko do zabawy, czy jest to też miejsce do nauki i odpoczynku. Można pomalować ściany, używając np. dwóch barw i w ten sposób wydzielić strefy do tych aktywności.
W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się jasne, pastelowe kolory – odcienie zieleni, żółci i błękitu. Za pomocą intensywniejszych kolorowych dodatków możemy wyczarować bardzo przyjazną przestrzeń.

  • Zieleń – to kolor spokoju, natury, życia,  jest zarówno kolorem uspakajającym jak i orzeźwiającym, wprowadza równowagę, w ciągu dnia będzie kolorem sprzyjającym zarówno zabawie, aktywności i odpoczynkowi.
  • Żółcień – to kolor przyjazny, słoneczny, barwa żółta wpływa na lepszą pracę mózgu, delikatne odcienie żółcieni  wpływają bardzo kojąco, wyciszająco
  • Czerwień – jest kolorem mocno pobudzającym, jeśli macie ochotę na czerwień w pokoju dziecięcym – wybierzcie delikatny odcień, albo pastelowy kolor ścian dopełnijcie dodatkami w kolorze czerwonym.
  • Błękit – kojarzy się z niebem i wodą, a także logicznym myśleniem i spokojem; trzeba jednak pamiętać, że to barwa chłodna. Jeśli wybierzemy odcienie niebieskiego do pokoju dziecięcego dodajmy elementy w kolorach ciepłych, aby pokój był bardziej przytulny.
  • Róż i Fiolet – pobudzają wyobraźnię i kreatywność dziecka, to kolory często wybierane przez dziewczynki – pamiętać należy jednak o tym, aby kolor był pastelowy, delikatny, lekko zgaszony, można również ścianę pomalować na bardziej neutralny kolor, a kolor różowy zastosować w dodatkach.

Przyda się trochę teorii dotyczącej kolorów, a ściślej mówiąc koła barw.
Cztery podstawowe kolory  w/g  NCS – Natural Colour System  to: niebieski, czerwony, żółty i zielony. Po ich wymieszaniu otrzymujemy barwy pochodne: fioletowy, pomarańczowy, turkusowy i limonowy.
Kolory znajdujące się na wprost siebie w kole barw to kolory dopełniające – są to barwy kontrastowe, które się ze sobą zderzają, wibrują – żółty i niebieski, turkusowy i pomarańczowy, limonowy i fioletowy, pomarańczowy i turkusowy, zielony i czerwony. Czasem odpowiednio dobrane odcienie tych barw dają zaskakująco dobry efekt. Pamiętajmy jednak zawsze o swoich osobistych preferencjach i preferencjach naszych dzieci, zestawiajmy kolory w taki sposób, aby je uwzględnić.
W końcu to ma być nasze miejsce i to my mamy się w nim czuć dobrze.

Trzeba również pamiętać, że zarówno kolor, który widzimy na próbniku w sklepie, jak i ten przyłożony do naszej ściany będzie wyglądał na niej trochę inaczej. Na małym skrawku papieru kolor będzie mniej intensywny. Gdy pomalujemy nim dużą powierzchnię  ściany barwa stanie się mocniejsza. Więc kolory wybierajmy w tej samej gamie, ton czy dwa jaśniejszy, żeby uzyskać wybrany przez nas efekt kolorystyczny. Trzeba również pamiętać, że ciemne kolory zmniejszają pokój i potrzebne są jaśniejsze płaszczyzny, aby atmosfera nie stała się zbyt ciężka, jasne kolory z kolei rozświetlą nam przestrzeń i dodadzą optycznie metrażu. Dzięki nowej kolorystyce każde pomieszczenie w waszym domu może otrzymać zupełnie nowe, olśniewające oblicze. Zachęcam do podjęcia wysiłku.

Ponadto na polskim rynku pojawiła się i jest już dość znana technika muralu. Takie malarstwo ścienne to po prostu wielki obraz tyle że namalowany nie na płótnie a na ścianie.
Technologia tego malarstwa pozwala na użycie farb całkowicie bezpiecznych, nietoksycznych, bezwonnych, można je stosować nawet, gdy domownicy są alergikami. Oczywiście nie wszystkie farby mają certyfikat swojej nieszkodliwości. Na rynku są również tak zwane zamienniki, uzyskuje się je za pomocą barwników domieszanych do tanich farb, więc zanim zamówimy się taki nietuzinkowy mural, który odmieni wnętrze, warto dopytać jakich farb używał będzie artysta wykonujący zamówienie.  Odporność profesjonalnych farb jest zadziwiająca, można je ścierać miękką wilgotną gąbką, są także odporne na działanie promieni UV.

Właściwie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o tematykę murali. Świetnym rozwiązaniem jest mural w pokoju dziecięcym, salonie, sypialni czy nawet w łazience. Pokój dziecięcy może stać się piękną krainą,  w której dziecko będzie się czuło wyjątkowo i bezpiecznie. Motywy jakie mogą zaistnieć na ścianie to temat rzeka, począwszy od bohaterów bajek, poprzez motywy roślinne,  malowane konturowo czy światłocieniowo, malarstwo iluzjonistyczne, inspiracją mogą być również prace dziecięce czy dzieła sztuki. Wszystko zależy od naszych upodobań. Zazwyczaj w tracie realizacji po wstępnym omówieniu ważnych dla domowników szczegółów wykonuje się  projekt, następnie powstaje szkic i w końcu gotowy mural. Ten specyficzny rodzaj malarstwa daje nam niezwykłe możliwości wyczarowania w naszej przestrzeni jedynej w swoim rodzaju „oswojonej ściany”. Jeśli więc zamierzamy odświeżyć, zmienić nasze otoczenie domowe, weźmy pod uwagę możliwości, jakie mamy do dyspozycji.

 

#Pokójdziecięcy #kolorywpokojudziecięcym

Pokój dziecięcy, dobór kolorów
Print Friendly, PDF & Email